Главная » Статьи » История

Шаровары
Шаровари.

На 17 ст. єдиним зображувальним джерелом де хоч якось видно шаровари не прикриті свиткою або жупаном є гобелен, з зображенням війська Я. Радзівіла після перемоги в битві під Лоєвим. В куту праворуч, зображені полонені козаки, на одному добре видно шаровари, йому подають воду. Можливо це сам полковник Кричевський, який отримав поранення та відмовився покинути поле бою. До речі, на відомій гравюрі полковник зображений після смерті в простій сорочці та грубому кожусі. Шаровари прості полотняні, білі. Можливо на картині якісь спідні шаровари з тонкого льону чи хлопка. Але принаймні, загальні особливості шаровар прослідкувати можна.
Зображення
Зображення
Шаровари звужуються до низу та достатньо просторі у верхній частині.
Шаровари звужуються к низу, достатньо широкі в горі.
Більше про крій шароварів на 17 ст. нам нічого не відомо. Відомо, лише, що в 18 ст. побутувала дещо інша мода у запорожців на ддууууже широкі шаровари які \"мотнею вулицю мели\" та одягались з напуском на чоботи. Але 17 ст. таких мод не знало. Судячи зі всього, шаровари 17 ст. досить помірної конструкції. Та і сама мода на дуууже широкі шаровари була, вочевидь тимчасовою. Уже наприкінці 18- початку 19 ст. традиційні штани подніпровців повернулися (а десь може і залишалися) до помірних розмірів.
Тож звернемося до етнографічних аналогій. Саме етнографія зможе спробувати нам допомогти.
І етнографічні викрої стали нам у пригоді. Етнографія знає два типа шаровар які дуже схожі на зображені на гобелені, та мають архаїчні риси.
Зображення
Зображення
Є ще третій, але він несе на собі сліди нового крою 19 ст. - а ля \"штани\", тому ми його не роздивляємось.
Були виготовлені обидва варіанта шароварів, і на нашу радість, обидва виглядають на людині схоже до зображення на гобелені. Таким чином ми зупинились на цих двох варіантах крою, та визнали їх за офіційні для нашої реконструкції.
Шаровари затягуються зверху шворкою, можуть мати, або ні невеличкий розріз спереду.
Можуть бути з полотна, імпортних Х/Б тканин (у більш заможних), дуже часто з вовни та сукна, і навіть є припущення про існування шкіряних шароварів (не рекомендую захоплюватися цим варіантом, бо версія ця досить суперечлива і ґрунтується на знахідці І. Свешніковим залишків якогось не ідентифікованого одягу з тонкої шкіри).

Цікавими є аналогії українському етнографічному крою зі сходу.
Ось персько-турецькі шаровари.
http://www.geocities.com/kaganate/pants1.html
Як бачите майже наш тип на нижній картинці.
А ось розкрій ще одного турецько-тюркського варіанту.
Зображення
Впізнаєте першу етнографічну картинку?
Ось так. :)

Прості селяни нічого не носили під шароварами. Мабуть козаки в 17 ст. також. Можливо тільки заможні верстви вдягали спіднє під шаровари, якщо і так, то білизна була все одно схожої конструкції.

Увага! Не шийте шароварів довгими! Нема свідотств про велику довжину в 17 ст. Дивіться гобелен зверху, довжина на середину гомілки. Все інше компенсуеться онучами чи панчохами. Зараз вивчаю це питання, остаточно напишу пізніше.

Уважно перегляньте гобелен з Кричевським, це мені здається чи у нього низ шароварів зроблений з іньшої тканини???
Категория: История | Добавил: Anri (05.04.2012)
Просмотров: 3660 | Комментарии: 1 | Теги: шаровары, козаччина | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 1
1 Solomin  
0
Super stat"ja

Имя *:
Email *:
Код *: